עריכה לשונית
עריכה לשונית

ספרים לילדים: עריכה לשונית, הגהה ועריכת תוכן ספרותית

עינת קדם: 054-7334403
einat.editor@gmail.com

חגית אורון - "חיות המחמד של טבע":

גיל מרכוס וביאנקה ספריינס - "היו?קים, החברים המופלאים שלי"

אסנת אדם - "כוכב מאיר":

הילה סטרוביסקי - "אני מבננה":

יוסיפיה פורת - "פיית השיניים של מאיה"

איילין ענני - "החופשה של סופי":
בני אוחנה, "למטרייה לא אכפת" מירי יפרח, "ילד של אור"   תומר עטיה - "אריה חושב אחרת":
עדי רמבה - "פיות האותיות"  דן פלג - "אולטרה 66 ומלחמתו בנמלה הענקית עם הארס הקטלני"  דן בן יהודה - "עלילות איש הכביש"
 חוה ליפצר - "הגולות של  איציק"  

חוה ליפצר - "לילה טוב שושנה"

 
 משה גוז - "מסעות רני ומזוודת הפטנטים"  אפרים סידון - "גן המפלצות "  

עריכה ספרותית  בספרים, סיפורים ושירים לילדים. העריכה כוללת עיבוד של טקסטים, כשהדגש הוא על אלמנטים ספרותיים, פסיכולוגיים ורגשיים, זרימה טובה של הטקסט, יצירת סקרנות ועניין והתאמת התכנים לילדים - כמובן, עפ"י כללי העברית. דוגמאות:

  • האם האמירות של הדמויות מתאימות לדמויות - לגילן, לסגנון הדיבור שלהן ולאופן שבו הן מתוארות? האם האמירות של הדמויות מתאימות למצב? למשל, האם כך מדבר מישהו כשהוא כועס מאוד, כשהוא מבולבל, כשהוא במצוקה, כשהוא שמח? כשהוא נרגש?
  • האם הדמויות הן סטריאוטיפיות? האם ההתנהגויות של הדמויות הן שבלוניות, על פי תבנית קבועה?
  • אם יש מסר בסיפור, האם הוא ברור ומועבר נכון?
  • האם יש רצף  הגיוני וברור של ההתרחשויות בעלילה?
  • האם חסר מידע שיכול לתרום להבנה של הילד? האם יש עודף מידע שחושף את הקלפים כבר בתחילה?
  • האם יש בנייה טובה של מתח? האם זה מעורר סקרנות ורצון להמשיך ולקרוא?
  • האם החריזה טובה, או מאולצת ופוגעת בטקסט?
  • האם בסיפור יש אמירות או מסר סמוי שהמשמעות העומדת מאחוריהם בעייתית? אחריות של מבוגר, ציפיות מילד, כבודו של הילד וכדומה.

ועוד.

המלצות מלקוחות:

"השקעה מקצועית, מלהיבה וסוחפת בששת ספרי הילדים שכתבתי. עריכה יוצרת ממעלה ראשונה, המשלבת איכות דידקטית עם יצירתיות יוצאת דופן. לאורך כל התהליך שילבת והתאמת את תוכן היצירה לרגשות העולים ממנה והדגשת את הפרטים הייחודיים, שהפכו את היצירה למרהיבה". (לירון)  

"הצלחת ברגישות ובמקצועיות להוציא את המיטב מ"החופשה של סופי" ולתרום תרומה מכרעת לאיכותו".  (איילין, הַחֻפְשָׁה שֶׁל סוֹפִי)

"פגשתי מישהי מקצועית, שקראה ביסודיות את שכתבתי, התעכבה על כל פרט ולא חסכה ממני שום עצה" (שלוה)

"היה מאוד מפרה לעבוד איתך, יש לך ראייה מעניינת ולא שגרתית על דברים. העצות שלך נהדרות ועזרו לי להגיע לאן שרציתי עם הטקסט והתוכן" (הילה)

"את מקצועית מאוד, מתייחסת לכל פסיק ונקודה והיה לי העונג לעבוד מולך. על הדרך השכלתי ולמדתי וקיבלתי טיפים על כתיבה לילדים, השונה מאוד מכתיבה למבוגרים, והתוצאה מדברת בעד עצמה" (יוסיפיה פורת, פֵיַת הַשִּׁנַּיִם שֶׁל מַאיָה)

She worked very swift, accurate and efficient. She has been very open for our feedback and persistent to make the final corrections till the last detail (גיל וביאנקה, יוּקִים, הַחֲבֵרִים הַמֻּפְלָאִים שֶׁלִּי)

"נקודת המבט שלך היתה חשובה עבורי ועזרה לי להתמקד ולראות דברים נכון יותר". (בני אוחנה, לַמִּטְרִיָּה לֹא אִכְפַּת)

"אין ספק שהבאת את המקצועיות שלך, הדיוק ותשומת הלב לפרטים הקטנים. שמחתי להיעזר בך מהמקום החינוכי וללמוד ממך עוד כמה דברים איך להסתכל על דברים מזווית אחרת" (מירי יפרח, יֶלֶד שֶׁל אוֹר)

"עינת היקרה! זו ההזדמנות לומר תודה רבה על הזמן והמחשבה שהשקעת בספר "פיות האותיות". עבדנו צמוד במשך תקופה קצרה אך משמעותית, על מנת לחדד ולדייק את הסיפור של הפיות והגמדים. נהניתי לעבוד איתך - את יסודית, רצינית ויצירתית. תרמת לבואו של הספר לעולם. מודה לך מאוד" (עדי רמבה ארז, פֵיוֹת הָאוֹתִיּוֹת)

"תודה על ההערות הבונות, ותודה על המעורבות הגדולה בטקסט החל בפסיק וכלה ברוח הסיפור" (אירית נורני, טִפּוֹת הַקֶּסֶם שֶׁל צְלִיל)

"תודה על כל הטיפים שנתת לי, תודה על העריכה המקצועית, ותודה שהפכת את העבודה על הספר לחוויה שלא אשכח לעולם" (אריק אופיר, גַּם אֲנִי יָכוֹל)

"ברצוני להודות לך על העריכה לספר שכתב בני, דן פלג. העבודה איתך היתה מאוד נעימה וזורמת. ידעת לקחת את הטקסט, לערוך אותו ולשמור על האווירה והתמימות של הספר" (גלית ברנע פלג, אוּלְטְרָה 66 וּמִלְחַמְתּוֹ בַּנְּמָלָה הָעֲנָקִית עִם הָאֶרֶס הַקַּטְלָנִי)

"ברצוני להודות לך מקרב לב על העריכה הלשונית המצוינת אשר עשית לחוקי המשחק. היית קשובה מאוד, הוספת רעיונות יפים ויצירתיים" (צביקה בקשיחֲכָמִים קְטַנִּים בְּכֶסֶף גָּדוֹל)

"אני גאה בספר זה במיוחד ומודה מכל הלב למי שלקחו חלק בהגשמת החלום באהבה רבה. לעינת קדם, עורכת ספרותית בחסד עליון, שיודעת לזקק מילים ביד אמן וחותרת תמיד אל לא פחות מהטוב ביותר". (כרמלה בן-נון משה, דֻּבִּים יֵשׁ רַק בְּגַן חַיּוֹת?)

"עינת קדם, העורכת הספרותית שלי". כמה אני אוהבת להגיד את המשפט הזה! את הפכת את הסיפור שלי לספר מרתק ששווה קריאה. את לא רק מטפלת במילים ובמשפטים. את נכנסת לנשמת הסיפור והכותב. את זו שמפזרת את אבקת הקסמים שהופכת את הטקסט שלי לספר שעליו חלמתי אך לא ממש יצא מתחת ידי. לרבים מאיתנו יש סיפורים ואנו כותבים אותם, זה לא בהכרח הופך אותנו לסופרים. עריכה ספרותית טובה ואמיצה יכולה לעשות את ההבדל!  (חוה ליפצר, הַגֻּלּוֹת שֶׁל אִיצִיק; לַיְלָה טוֹב שׁוֹשַׁנָּה) הגולות של איציק - לרכישה והורדה; לילה טוב שושנה - לרכישה והורדה

"הייתה לי הזכות לעבוד עם עינת קדם ופגשתי עורכת מקצועית, משכילה, שנונה, שהערותיה ותיקוניה הפכו את יצירותיי למשהו טוב יותר. ועל כך אני מודה לה" (אפרים סידון, גַּן הַמִּפְלָצוֹת)

"עינת קדם היקרה, זה היה מסע קסום לעבוד איתך על הספר קורונה מקרונה. הסבלנות לשיגעונות שלנו, ההתמדה, השקדנות והמחויבות האישית לעבוד ללא הרף, בימים ובלילות, בחגים ובסופי שבוע, עזרו לנו רבות, ובזכותך אפשרו לנו לעמוד בלוח זמנים צפוף מאוד. הרעיונות, ההכוונה והשאיפה לשלמות ללא פשרות הם אלו שהכתיבו את איכות הספר. ספרנו השתנה ללא הכר בעזרתך. מודים לך ומעריכים מאוד את עבודתך" (ד"ר רגינה ואופיר קורן, קוֹרוֹנָה-מָקָרוֹנָה)

"עינת ביצעה עבודת עריכה עבור ספר הילדים שכתבנו. עבודת העריכה, הן הספרותית והן הלשונית, הייתה לשביעות רצוננו המלאה. העבודה מול עינת הייתה נעימה ושוטפת. עינת ענתה על כל שאלותינו בצורה מנומקת ויסודית. יצאנו מרוצים מאוד מהתוצאה הסופית ואנחנו שמחים להמליץ על עינת בחום רב". (משה ושלי, סִפּוּר עַל יֶלֶד שֶׁלֹּא רָצָה לֶאֱכֹל)

"1. כתבתי ספר ילדים וחיפשתי עורך מתאים. לשמחתי הרבה בחרתי בשירותיה המקצועיים של העריכה הספרותית, הלשונית והניקוד של עינת קדם. וואו, ממש מה שרציתי, הכנות המקצועית הרבה שבה היא כיוונה את תוכן הספר בסבלנות ובלי פשרות, מה שתרם רבות לספר. השירות שקיבלתי היה תכוף וללא שהות. גיבוש הספר הסופי היה רציף וללא שום חיסכון מצידה במאמץ בזמן ובהשקעה. והתוצאה – ספר מצוין! ועל כך תודה, ואשמח להמשך עבודה איתה". 2. "ואכן כך קרה. את ספר הילדים הנוסף שכתבתי הפניתי שוב לידיה המקצועיות של עינת. היא "כיסחה" את הטפל והשאירה את התוכן האמיתי והענייני. היא עשתה עבודה של ליטוש יהלום, ממש כך, והובילה לספר לשביעות רצוני. תענוג. העבודה איתה נעימה וזורמת. היא מייעצת, מכוונת ויוצרת קו ספרותי לוגי. הכי חשוב אצלה זה לא לרצות את המחבר שמתאהב ביצירה, אלא להיות מקצועית אמיתית. תודה לך, נתראה בספר הבא" (שייקה ג’רפי, לְאָן נֶעֱלַם הַחִיּוּךְ שֶׁל גִּילִי;  שַׁלִּיטֵי הַמָּסָךְ מִשְׁתַּחְרְרִים מִשַּׁרְשֶׁרֶת הָאוֹר הַכָּחֹל) 

_______________

לעמוד עריכה ספרותית

 

מאמרים