עריכה לשונית
עריכה לשונית

עריכה לשונית - לשם מה? נקסט, האתר הבא בגוגל

המרשתת היא דבר נפלא אשר הודות לה ניצב הגולש מול שפע מידע, אולם אחת ההשלכות העולות ממנה היא ניכור וריחוק בין בני האדם. התופעה מתבטאת בהיכרויות רומנטיות בין גברים לנשים, ובייחוד בהיכרויות דרך רשת האינטרנט. גבר או אישה הרואים את עצמם כסחורה לוהטת בשוק הבשר, מרשים לעצמם לפסול את בן הזוג הפוטנציאלי ללא הינד עפעף. גברים ונשים מתויגים כבלתי מתאימים בשל גבות וריסים שאינם בעובי הנכון, בשל מכנסיים עם המותג הלא נכון, וכדומה. חובבי הסדרה "סיינפלד" זוכרים את הפרק The Engagement שבו ג'רי וג'ורג' ערכו חשבון נפש על מצבם כרווקים. ג'רי נותר רווק מאחר שבכל פעם נפרד מחברותיו עקב סיבות של מה בכך. בפרק הנ"ל הוא נפרד מחברתו רק משום שאכלה את האפונה אחד-אחד.

אבל ג'רי הוא קומיקאי ששייך לתקופה אחרת. בעידן רשת האינטרנט ואתרי ההיכרויות המציעים שלל אפשרויות, החתיך ההורס יגיד לעצמו: אני אוהב ישבן כמו של ג'ניפר לופז. הייתי רוצה בחורה עם נתונים מושלמים, שירגשו אותי. יש הרבה בחורות שהיו מתות לצאת עם מישהו כמוני. מדוע לא אמשיך לחפש? נקסט. הבחורה היפה תגיד לעצמה: השרירים שלו לא מנופחים, אין לו ריבועים בבטן, ושמתי לב לתחילתם של מפרצים במצחו. יש הרבה גברים שמשתוקקים להיות עם מהממת כמוני. למה לי להיתקע עם הלפלף? נקסט.

הלקוח, הגולש או הצרכן הם כמו בחורה או גבר המודעים לערכם. מולם קיים שפע הצעות ואתרים המבקשים לכבוש את לבם. די בכך שפרט אחד לא ייראה להם, והם ימהרו לבדוק אפשרויות אחרות שמחכות להם בגוגל. לקוח פוטנציאלי הנתקל בבלגן באתר, במשפטים הכתובים בשגיאות, בטעויות בהקלדה, בטקסטים מבולבלים - יתרחש במוחו תהליך של היקש לוגי קצר שעלול להוביל לנטישת האתר בהיקש עכבר: "איזו הזנחה, ואולי היא מעידה על בעל האתר - לא אחראי, לא קפדן, לא מקצועי. אולי כשם שהוא מזניח את האתר שלו, כך הוא יזניח אותי ולא ייתן לי את השירות שאני מצפה לו? יש לי הרבה אופציות אחרות בגוגל. נקסט, האתר הבא". פעמים רבות הגולש לא מודע לסיבות שמובילות אותו לצאת מהאתר. הוא לא עוסק בכך. הוא פשוט עוזב וממשיך הלאה.

נשים או גברים שנדחו בשל מראה חיצוני אינם צריכים לשנות דבר. יש להניח שיום אחד הם יכירו את בן הזוג שירצה להכיר אותם מקרוב בשל תכונות האופי שלהם. לא כך הדבר לגבי מנהלי אתרים. עליהם להקפיד גם ב"חליפה" שבה השירותים מוצגים, להתאים עצמם למציאות החדשה ולמנוע מהגולש לעבור לאתר הבא, בין היתר בהקפדה על עברית תקנית.

כאשר אישה (וגם גבר) מגיעה למסקנה שבן הזוג שאתו היא מנהלת קשר הוא רציני, היא רואה את נכונותו להתמיד בקשר ביניהם. אתר רציני הוא אתר שעבר עריכה לשונית של תוכן האתר. זו הצהרה על רצינות כוונותיו של בעל האתר לקשר עתידי עם לקוחותיו, ויש בה כדי להגדיל את הסיכוי לשידוך מוצלח בין הצדדים. 

_______________

לעמוד סוגיות בעריכה לשונית