עריכה לשונית
עריכה לשונית

דבר העורכת

עינת קדם: 054-7334403
einat.editor@gmail.com

ילידת 1966, גרה ברמת גן, עורכת לשון ותוכן בטקסטים מדעיים, בטקסטים ספרותיים למבוגרים ולילדים ובסוגים נוספים של טקסטים. בעלת תואר ראשון מאוניברסיטת ת"א במדעי הרוח, ותעודת הוראה מסמינר הקיבוצים בחינוך מיוחד; לימודים בעבר (באופן חלקי) בחוג לכתיבה דרמטית באוניברסיטת תל אביב; כותבת טור באתר הדיגיטלי של עיתון הארץ. 

לאורך השנים כתבתי מאמרים רבים, חלקם עוסקים בהמלצות בכתיבה אקדמית וספרותית, פיסוק, תיקון טעויות, הטיית פעלים ועוד, וברובם אני מנתחת את האופן שבו אנחנו משתמשים במילים מסוימות. שני מאמרים שכתבתי בהארץ - "את רוצה לשכב איתי?" "לגמרי!"; ואיזו אישה מדהימה" (השני לא עוסק בשפה העברית) צוטטו בתוכניתו של אלכס אנסקי בגלי צה"ל.  המאמר איך אתה? - אני טוב! מופיע בחוברת לשון של מטח (מילים לועזיות בעברית) המיועדת לתלמידי תיכון.

טקסט שכתוב כהלכה הוא כמו מים צלולים, כמו מנגינה הרמונית נעימה לאוזן, ויש בו כוח ועוצמה. הוא קוהרנטי, מרשים, משכנע ומחכים, הוא חודר ונוגע ומשפיע - בין שמדובר בעבודה אקדמית, ברומן או בסיפור לילדים. אני עובדת בתחושת חדווה ויצירה, מתוך אהבה גדולה למקצוע ולמילים. את הטקסט אני רואה תמיד בראש גדול ובוחנת אותו באופן ביקורתי, תוך שמירה על קולו של הכותב.

עריכה לשונית היא מלאכת מחשבת. זוהי אומנות שאינה תלויה רק בידע נרכש, אלא בעיקר במה שיש בראש, בבטן, בלב ובנשמה: יכולת הבעה טובה בכתב, רגישות, ניסיון החיים, קליטה מהירה, סבלנות, כושר ניתוח, חשיבה ביקורתית, יצירתיות, דיוק, סדר וארגון, יכולת להוסיף צבע, קול ורגש, יכולת הסקה מהכלל אל הפרט ולהפך, תושייה בפתרון בעיות ויציאה מהקופסה, ועוד. את כל אלה אני מממשת בבואי לערוך את הטקסט שלפניי.

                                                                                                 עינת קדם