עריכה לשונית
עריכה לשונית

דבר העורכת

עינת קדם: 054-7334403
einat.editor@gmail.com

ילידת 1966, גרה ברמת גן, עורכת לשון ותוכן, בעלת ותק וניסיון בעריכת טקסטים מדעיים ואקדמיים, טקסטים ספרותיים למבוגרים ולילדים וסוגים נוספים של טקסטים. 

בעלת תעודה בעריכת לשון מאוניברסיטת בר אילן; בעלת תואר ראשון במדעי הרוח מאוניברסיטת ת"א; בעלת תעודת הוראה בחינוך מיוחד מסמינר הקיבוצים; לימודי תואר שני (חלקיים) בכתיבה דרמטית באוניברסיטת ת"א. כותבת טור דעה באתר הדיגיטלי של עיתון הארץ.

שני מאמרים שכתבתי בהארץ ("את רוצה לשכב איתי?" - "לגמרי!" ו"איזו אישה מדהימה") צוטטו בתוכניתו של אלכס אנסקי בגלי צה"ל. המלצות שכתבתי על כתיבה טובה הופיעו בספר הכנה (גאולה ברקוביץ) לבחינות בגרות לתלמידי תיכון. המאמר "איך אתה? - אני טוב!" הופיע בחוברת לשון של מט"ח (מילים לועזיות בעברית) המיועדת לתלמידי תיכון. לאורך השנים כתבתי מאמרים רבים - על כתיבה טובה, עריכה טובה, סימני הפיסוק, טעויות נפוצות, פעלים, מילים אופנתיות ועוד.

טקסט שכתוב כהלכה הוא כמו מים צלולים, כמו מנגינה הרמונית נעימה לאוזן, ויש בו כוח ועוצמה. הוא מרשים, משכנע ומחכים, הוא חודר ונוגע ומשפיע, בין שמדובר בעבודה אקדמית, רומן או סיפור לילדים. אני עובדת בתחושת חדווה ויצירה, מתוך אהבה גדולה למקצוע ולמילים. את הטקסט אני רואה תמיד בראש גדול ובוחנת אותו באופן ביקורתי, תוך שמירה על קולו של הכותב.

עריכה לשונית היא אומנות שאינה תלויה רק בידע נרכש, אלא בעיקר במה שיש בראש, בבטן, בלב ובנשמה: יכולת הבעה טובה בכתב, רגישות, ניסיון החיים, קליטה מהירה, סבלנות, כושר ניתוח, חשיבה ביקורתית, יצירתיות, דיוק, סדר וארגון, יכולת להוסיף צבע, קול ורגש, יכולת הסקה מהכלל אל הפרט ולהפך, תושייה בפתרון בעיות ויציאה מהקופסה, ועוד. את כל אלה אני מממשת בבואי לערוך את הטקסט שלפניי.

עינת קדם